tel: 728 193 712 (volejte večer)

č.účtu: 179500872/0300

Venkovní boudičky pro bezdomovecké kočičky :o)

 

Polystyrénové boudičky – zimní řešení pro kočky bez domova

boudicka07

První věcí, aby kočky přežily zimu, je vhodná a teplá skrýš, dostatek jídla a přístup k čisté pitné vodě. Víme o levném a jednoduchém řešení:

Venkovní boudičky lze udělat ze zakoupených či získaných polystyrénových boxů s víkem (nejlépe o rozměrech: délka: 59,5 cm, šířka: 39,5 cm a výška: 36,5 cm – u výrobců velikost Z/Z50), do kterých se vyřízne vstupní otvor. Do jedné boudičky se mohou pohodlně schovat dvě kočky, takže je vhodné jich instalovat zhruba poloviční počet, než je počet koček, o něž se v daném místě staráte.

Co udělat pro to, abyste je získali?

Boudičky si u PSOZ můžete zakoupit nyní už pouze osobně u nás v útulku v Klecanech, veškeré objednávky (posílání poštou/kurýrem, převozy na místa v Praze) už nejsme schopni vyřizovat z důvodu nedostatku dobrovolníků, řidičů či dalších pomocníků.

E-mail:  boudicky.psoz@seznam.cz bude nyní sloužit jen pro informace, poradnu okolo boudiček a fakturaci.

Jednu boudičku můžete u nás zakoupit za 220 Kč (to je cena, za kterou boudičky nakupujeme u výrobců ve větším množství a za stejnou cenu je dáváme dál).

Dovolujeme si vám sdělit, že jsme byli nuceni zvýšit cenu polystyrenových boudiček z 200 na 220 Kč. Neděláme to rádi, ale zjistili jsme, že vzhledem k ceně od dodavatele i vzhledem k tomu, že nejsme plátci DPH, jsme  na každé budce prodělávali zhruba 20 Kč. Věříme, že tento rozdíl vás neodradí od pořízení teplého pelíšku pro vaše kočičí svěřence bez domova. Děkujeme ze pochopení!                                                                                                   

Boudičku či boudičky si můžete vyzvednout osobně, který je možný po předchozí domluvě (telefon 774 685 999), a to prakticky kdykoli včetně víkendu od 8.30 do 18.30 na adrese Kocour Felix - kočičí dům Pražského spolku ochránců zvířat, Areál dolních kasáren - č. objektu 948, ul. U Obalovny, 250 67 Klecany (vjezd do areálu bývalých kasáren je po směru cedule Woodcote, po levé straně míjíte areál AHOLDu, hned za plotem areálu je odbočka vlevo, po cca 100 m vjedete zelenými plechovými vraty na malé parkoviště, po pravé straně je náš nový útulek Kocour Felix). Viz mapa a navigace…

Odkaz na mapu a navigaci_Klecany PSOZ:

50°10'45.646"N, 14°24'19.408"E

M1

 

Jak si u nás rezervovat boudičky?

Prosím, do telefonu uveďte Vaše jméno, možno i telefon, počet boudiček, termín Vašeho vyzvednutí a informaci, zda chcete do termoboxu udělat otvor. Termoboxy nám jsou od výrobce a dodavatele přiváženy ve větším množství a bez otvoru. Boudičky z nich děláme pak my uděláním vstupního otvoru.

V případě většího množství je nutné rezervovat boudičky nejméně týden předem, menší množství kusů je zpravidla k dispozici okamžitě. Nicméně je dobré si období září – leden dotazem ověřit, zda jsou boudičky k vyzvednutí – toto období je dost vytížené a boudičky jsou často rychle rozebrány.

boudicka 1

 

Další informace a zajímavosti ...

- Do každé boudičky je nutné dát seno - jeden balík sena stojí cca 30 Kč (k dostání v obchodech pro zvířata, s potřebami pro kutily či v hypermarketech) nebo slámu (např. od zemědělců, farmářů). Tento balík množstvím postačí na jeden domek pro kočky. Seno načechráte a kočka si v něm vyleží pelíšek. Nenahrazujte jej textilem, v něm se drží vlhkost a množí se tam plísně! Seno či sláma jsou nejvhodnější materiál jak z hlediska hygieny, tak z hlediska zateplení.

- Boudičku je dobré umístit tam, kde bude pokud možno ukryta před povětrnostními vlivy (kůlna, přístřešek apod.). Můžete ji ale dát i kamkoli ven, musíte ji ale rozhodně umístit tak, aby jí kočky bez problémů objevily, ale aby nebyla příliš na očích lidem. Lidé by jí s velkou pravděpodobností ukradli či zničili, příp. by kočky obtěžovali či ohrožovali.

- Je dobré, aby boudička byla umístěna tak, aby také měla kočka pocit bezpečí – tj. když je např. ze dvou nebo dokonce tří stran chráněná zdí, kůlnou – ale také, aby měla kočka možnost i odtud uprchnout, kdyby měla pocit ohrožení. Můžete pro začátek zkusit různá místa (cca po týdnu). Obvykle nejlepší místo „objeví“ kočka hned napoprvé. Pak už s boudičkou nehýbejte, kočky nemají rády změny.

- Polystyrénový box je sám o sobě lehký a je nutné jej zatížit, a to i v případě pokud je umístěn vevnitř. Mohlo by se totiž lehce stát, že by ho vítr odnesl či převrátil (nebo i samy kočky). Ideální je ho zatížit čtyřmi cihlami v rozích horní plochy. A samozřejmě se box musí umístit na rovnou plochu!

- Boudičku můžete také ochránit před poškozením a povětrnostními vlivy tím, že ji obalíte do silnější igelitové fólie (dá se koupit v roli, nebo lze použít velký pytel na zahradní odpad). Fólii upevníte lepicí páskou a nezapomeňte na otvor! Stačí udělat nožem kříž a zbytky igelitu podstrčit dovnitř a začistit lepicí páskou.

- Pokud chcete, aby kočičkám bylo opravdu teplo, můžete boudičku shora a zespodu ještě doizolovat tlustší polystyrénovou deskou. Jedna stojí asi 60 Kč a dostanete ji v prodejnách, jako jsou Hornbach, OBI a pod. Jednu desku rozkrojíte v půlce obyčejným kuchyňským nožem na dva díly - jeden díl dáte pod boudičku a druhý na ni. Pak vše dohromady svážete či obalíte silnější igelitovou fólií a zatížíte.

- Vchod (neboli) otvor je na zimu možné chránit „závěsem“ (jako si lidé zavěšují na dveřích v létě – říkají tomu provázkové záclony/závěsy) – my používáme materiály např. z měkkého plastu (např. ze starého koupelnového závěsu), vystřihneme čtverec cca o 3 cm větší než je otvor, nahoře necháme proužek asi 2-3 cm (označíme si tužkou), zbytek k hornímu proužku nastříháme na stejné proužky od zdola nahoru a vyrobíme tak třásně. Závěs můžeme přilepit průhlednou lepenkou nebo lepicí pistolí.

- pokud si boudičku (nebo termobox) pořídíte jinde než u nás (viz informace dole), budete si muset vyříznout vchodový otvor sami: náš kolega si např. miskou požadovaného průměru (20 – 25 cm) vytlačil do požadovaného místa obrys budoucího otvoru a pak ho velmi ostrým, krátkým nože vyřízl. Lze použít i nějaký starší nůž, který si nahřejete na ploténce. U této metody nůž řeže jako do másla, takže pozor, abyste udrželi ten správný směr. :o) Otvor samozřejmě udělejte tak, aby to vyhovovalo umístění boudičky samotné. Obvykle se ale otvor dělá na delší straně boudičky cca 10 cm od kraje a od spodu.

- Vyplatilo se nám také udělat kočkám boudičku/y na spaní a boudičku na vodu a krmení, ocení to zvláště při sněhu a dešti. U krmicí boudičky jsme udělali větší vchod.

- Stav boudiček je třeba průběžně kontrolovat. Jednak kvůli tomu, jestli je někdo neukradl nebo nezničil, a pak také proto, zda se na místo kočky do ní nenastěhoval třeba ježek. Obvykle pokud se kočky snášejí a bydlí v boudičce po dvou, ježek se jim tam nenastěhuje.

 

Další úpravy můžete udělat dle své fantazie, ale vždy mějte na paměti pohodlí a bezpečnost kočky. Budeme rádi, když se s námi podělíte o nápady...

... a děkujeme, že se o kočičky hezky staráte!

Zajímavost na okraj: pokud chcete vyhovět i ježkům, existují i malé boudičky :o)

boudicka08

Kde jinde můžete sehnat „boudičky“

Během této dobrovolnické služby pro kočičáky jsem se dozvěděla od jiných lidí dalších pár tipů, jak tyto boudičky získat, a proto bych se s vámi o ně také podělila:

a) jednak je spousta šikovných lidí, kteří si boudičku vyrobí ze silnějších polystyrénových desek (nákup v jakémkoli hobby supermarketu nebo zbyly po zateplování domu); stačí ostrý nůž či jemná pilka, lepidlo na polystyrén nebo tavicí pistole a šikovné ruce. Pár lidí již poslalo fotky svých výrobků a my doufáme, že brzy budeme moci uveřejnit i návod na výrobu a obrázky.

b) některé Chovatelské prodejny (hlavně ty, které se ve větším zabývají akvaristikou) mívají tyto termoboxy na přepravu rybiček. Někde je vyhazují, někde darují zájemcům, někde prodávají za nějakou cenu.

c) též někteří lékaři, kteří si nechávají dodávat do soukromých ordinací specializované léky, které potřebují přepravit se stabilní teplotou, mohou mít tyto termoboxy - většina z nich je vyhazuje. Je dobré se u nich poptat a případně si ho zarezervovat. Takto jsem získala pár boudiček přes svou revmatoložku :o) A podobně se můžete zeptat i v některých lékárnách (hlavně nemocničních).

d) existují výrobci těchto termoboxů, většina z nich je distribuuje ve velkém množství na různá místa (distributoři léčiv, gastroprovozovny, rybáři, akvaristika, všude, kde potřebují zachovat určitou teplotu převáženého zboží). Organizace či jednotlivci si mohou objednat od 18 ks a výše. Většinou menší množství (18 – 40 ks) se jim nevyplatí rozvážet, proto je posílají třeba kurýrní či dopravní službou (PPL, Toptrans atd.), kterou si samozřejmě započítají do faktury. Výčet některých osvědčených výrobců/dodavatelů připojujeme:

- firma WESPA (výrobce, distributor), sídlo Havlíčkova 581, 375 01 Týn nad Vltavou, IČO: 44643052, DIČ: CZ7109191221, e-mail:  wespa@wespa.cz, telefony: 385 727 161, 774 497 314, 603 846 159 – Jihočeský kraj. Provozní doba PO – PÁ 7:00 – 15:00 hod. Jste-li z okolí a pokud si tam osobně můžete zajet, rádi vám boxy prodají na místě. Doporučuji si tam předem zavolat - tel. viz uvedené telefony (p. Zdeněk Zeman). Síla stěn termoboxu je 35 mm, doporučujeme doizolovat dalšími deskami, hlavně zespoda. Více na webové stránce:  http://www.wespa.cz/

- firma NOVOPOL TRADE, s.r.o. (výrobce, distributor), sídlo Polní 286, 252 29 Lety (Praha-západ), IČO: 25984659, DIČ: CZ25984659, e-mail:  info@novopoltrade.cz, telefon: 257 710 950, nebo přímo Romana Kafková, mobil: 736 633 356, fax: 257 710 949 – Praha, Středočeský kraj. Provozní doba: PO - PÁ 8:00 - 15:30. Tato firma má termoboxy jak k osobnímu vyzvednutí, tak je i zasílá kurýrní službou. V posledním roce skvěle zasuplovala PSOZ. Firmu nám doporučila jedna kočkomilka, zatím jsou všichni spokojení (…pro tyto účely je standardně využíván termobox o objemu 50l s víkem, do kterého si dle potřeby otvor pro kočičku vyřežete. Cena boxu činí 169,-Kč bez DPH + zaslání službou Balík do ruky České pošty včetně dobírečného 150,-Kč bez DPH. Doručení do druhého dne.). Více na webové stránce:  http://www.novopoltrade.cz/termoboxy

- pokud jste z Moravy – Zlínský kraj, zde je výrobce a velkodistributor v Zašové - firma SEPAS a.s. Zašová (nedaleko ValMezu), 756 51 Zašová 621, IČ: 00495328, DIČ: CZ00495328, e-mail:  info@sepas.cz,  ondrej@sepas.cz, Tel./fax: 571 634 315, 571 634 341, mobil: 602 722 588 (p. Radoslav Ondřej). Provozní doba PO – PÁ 7:00 – 15:00 hod. Ti sice dodávají také jen velké množství, ale přijedete-li na jejich adresu, rádi vám boudičku odprodají. U nich stojí 150,- Kč + DPH 21 %. Opět doporučuji předem zavolat a domluvit se. Síla stěn termoboxu je 35 mm. Více na webové stránce: Internet: www.sepas.cz,  http://www.sepas.cz/produkty/vylisky/termobox-z.html

 

- další zajímavý výrobce je Storopack Česká republika, s.r.o., adresa: K nádraží 191, 664 59 Telnice – Jihomoravský kraj (firma je českou pobočkou tradiční německé firmy), tel. 544 254 052, fax: 544 254 977, kontaktní osoba: Radek Peřina, mobil: 724 239 150, e-mail:  radek.perina@storopack.cz, další informace na web.stránce:   http://www.storopack.cz/cz.html

 

termobox1termobox2

 

Pokud byste měl někdo další nápad, kontakt aj., sem s ním a my se rádi o něj zase podělíme….

Také uvítáme, když nám pošlete své „výrobky“, obrázky zabydlených kočičích domovů. Rádi bychom takto inspirovali další….

Informace pro naše kočičí kamarády ze Slovenska

Párkrát se na nás obrátili i kolegové – kočkomilci ze Slovenska, bohužel převoz boudiček na Slovensko by byl tak drahý, že by se to vůbec nevyplatilo. Za ty peníze by mohli dostat kočičky spoustu granulek a dobrých konzerv. Ať jsme počítali, jak jsme počítali, prostě to nešlo.

Jako nejschůdnější se nám po vzájemné domluvě s více lidmi podařilo zorganizovat skupinu lidí, kteří se mezi sebou domluvili a hromadně si objednali termoboxy od moravského výrobce SEPAS Zašová, p. ředitel Ondřej pak mohl zprostředkovat převoz většího množství termoboxů na nejbližší adresu na Slovensku, kde si je tato skupinka rozebrala….

Informace pod čarou...aneb ozvěny v toku času

Všem dobrý lidem moc děkujeme za chuť pomoci kočičkám snáze přežít nepřízně počasí a vážíme si Vašeho času, který tomu věnujete.

Pražský spolek ochránců zvířat je nezisková organizace, která je víceméně závislá na různých dotacích a darech od štědrých lidí. Veškerou činnost zajišťují lidé – dobrovolníci, a to ve svém volném čase a bez finančního ohodnocení. Prodej „boudiček“ byla naše taková osvětová činnost – chtěli jsme tím „hodit“ mezi lidi informaci, že lze kočkám pomáhat pomálu, ale jistě.

My sami boudičky nevyrábíme, pouze využíváme možnost, že můžeme jako organizace pro ostatní koupit termoboxy ve větším množství, které je cenově přijatelné. PSOZ nakupuje u výrobce firmy WESPA (ta je dodává jen ve velkém množství), jsou Termoboxy typu Z50 (největší velikost), do kterých u nás vyřezáváme otvory dle přání - a tím z nich dělá ty boudičky, a prodává je za stejnou cenu, jako je nakupuje.

Boudičky jsou u nás většinou k dispozici, ale občas se stane – hlavně v tzv. vytíženém období, že nám dodavatel nestačí zásilku dalších boxů dodat, a tak musíme chtě nechtě všichni počkat.

Během cca 4 minulých let jsme díky zásilkové službě PPL rozposílali po celé republice mnoho boudiček, nicméně:

- i když mnoho lidí bylo ochotno zaplatit i poplatek za dopravu, byla cena za 1 boudičku dost velká, vyšplhala se na 370,- Kč…

- i když i pár lidí boudičku objednalo, stalo se, že si převzetí rozmysleli a boudička putovala zpět, vše na náklady PSOZ…

- i když jsem dokázala vymyslet různé způsoby, jak lidem ušetřit peníze a zároveň boudičky poslat na místo určení (tj. bez dobírky – platba na dobré slovo), pár jedinců nezaplatilo na náš účet požadovanou částku…

- i když jsme všichni pracovali na odeslání zásilek, objednávali o sto šest, a to vše ve svém volném čase (některé úpěnlivé telefonáty byly i v našich pracovních dobách a šéfové se na nás zlobili), občas nám ale někdo vyčetl, že nereagujeme dost rychle a co jsme to za nesolidní firmu…

Prosíme, nejsme firma, jsme nezisková organizace plná přetížených dobrovolníků a pracovníků v útulku. Protože již nebylo v našich silách dále dělat zásilkovou agendu, museli jsme ji zrušit a ponechat jen osobní odběr v Klecanech.

Prosíme, protože i v Klecanech mají spoustu práce s úklidy, péčí o kočky, krmením, podáváním léků atd., buďte trpěliví a milí při rezervacích a přebírání boudiček, též prosíme, abyste si s sebou vozili drobné, které většinou pracovnice nemají vždy u sebe, a také prosíme o dodržování pracovní doby našich klecanských pracovnic, která je od 8 – 18 hod., i když 7 dní v týdnu.

Děkujeme za pochopení a přejeme hezké dny s vašimi zvířecími kamarády!

Markéta Holečková, za PSOZ

Box

Milí pečovatelé o venkovní kočičky,

dovolujeme si vám sdělit, že jsme byli nuceni zvýšit cenu polystyrenových boudiček ze 170 na 200 Kč. Neděláme to rádi, ale zjistili jsme, že vzhledem k ceně od dodavatele i vzhledem k tomu, že nejsme plátci DPH, jsme  na každé budce prodělávali zhruba 20 Kč. Navíc se často stávalo, že byl v útulku problém s drobnými k vrácení na dvoustovkovou bankovku. Věříme, že rozdíl 30 korun vás neodradí od pořízení teplého pelíšku pro vaše kočičí svěřence bez domova.

Děkujeme ze pochopení!

My všichni z útulku Kocour Felix