tel: 728 193 712 (volejte večer)

č.účtu: 179500872/0300

Kypr 7 Sofa s Barou

Svoji letošní dovolenou jsme trávili na severním Kypru. Měli jsme dojem, že je tam vše úžasné, moře, památky, jídlo, milí lidé…. Ten dojem jsme však měli jen do chvíle, než jsme se setkali se slečnou Bárou a její fenkou jménem Sofa. Díky nim jsme se dověděli také o místním útulku pro psy a kočky a došlo nám, že VŠECHNO tady úžasné ve skutečnosti vážně není. Alespoň pro zvířata rozhodně ne… Níže nejdete celý příběh a v té souvislosti velikou prosbu o pomoc.

Jednoho dne jsme za sprchami u hotelové pláže uviděli uvázanou fenku středně velkého psa. Bylo jasné, že se zde o ni asi někdo docela hezky stará. Jinak zde jsou pejsci vidět jen toulaví, žebrající hotelové hosty o jídlo. Takoví ti hodní, pokorní, co jsou šťastní, když je alespoň člověk nekopne. Poptávali jsme se a zjistili, že si ji sem přivedla Češka, slečna Bára, která v hotelu pracuje jako animátorka. Báru jsme vyhledali a vyslechli si, jak k fence jménem Sofa přišla...

„Sofu jsem našla 1. července na skládce blízko útulku v městečku Iskele, na místě, kde ji pravděpodobně původní majitelé vyhodili z důvodu, že vyrostla z roztomilého štěněčího vzhledu. Prý je to tady běžné…“ vyprávěla nám Bára.

Překvapilo nás, že je zde vůbec útulek a Bára pokračovala: „Objevila jsem jej náhodou, a protože práce animátorky mi nezabírala tak moc času, rozhodla jsem se zvířátkům v něm pomáhat. A právě při jedné své cestě do útulku jsem fenku objevila. Dala jsem jí vodu, a když jsem se vracela do pronájmu, kde bydlím, Sofa za mnou běžela ve čtyřicetistupňovém vedru 10 kilometrů až domů. Tak mi bylo jasné, že je prostě moje. Sofa (anglicky sedačka) jsem ji pojmenovala proto, že jsem se snažila do útulku dotáhnout sedačku, kterou jsem našla na té skládce a jí to přišlo jako hra – vyskočila na ni, chtěla se vozit a odmítala z ní slézt J

Asi o tři týdny později šly Bára a Sofa po pláži a potkaly rybáře, ke kterému se Sofa ihned rozeběhla. Lámanou angličtinou se dopracovali k tomu že: Sofa pochází z města Famagusta a je to kříženec, její původní jméno je Yogi. Rybář je její bývalý majitel, který ji (přesně jak to v útulku předpokládali) po roce společného života odvezl do útulku. Ten byl ale zavřený a tak pejska, vlastně ještě štěně, vysypal z auta na skládce před ním – však ona se o sebe postará. Vůbec mu nevadilo, že zoufalá fenečka běžela za ním. Auto nedohonila…

Bára ale na Kypru nemůže zůstat trvale, ačkoli v útulku chce pomáhat co nejdéle. S fenkou Sofa se už ale nechce rozloučit. Proto musí sehnat na své možnosti veliké peníze, aby splnila všechny legislativní náležitosti pro převoz fenečky do ČR.

Celkem na to potřebuje:

mikročip:                   550 CZK

vzteklina:                   400 CZK

Karma 1 a 2:               550 CZK

Kašel:                         450 CZK

Vnitřní paraziti:            450 CZK 

transportní klec:           3.000 CZK

Ale hlavně letenku pro zvíře, která stojí podle předběžných informací asi 500 Euro, tedy cca 13.500 Kč.

Celkem tedy potřebuje necelých 20.000 Kč, které si jako animátorka rozhodně nevydělala a jako dobrovolnice v útulku už vůbec ne.

Ujistila jsem ji, že poprosím v Česku lidi, kteří mají rádi zvířátka a jsou přáteli PSOZ o pomoc. A že věřím, že ji, ale hlavně Sofu, společně nenechají na holičkách.

Pokud máte chuť pomoci, posílejte prosím peníze na transparentní účet PSOZ – 2000326202/ 2010, heslo „Fenka z Kypru“. My slečně Báře peníze předáme a současně si od ní vyžádáme dokumentaci o převozu fenky, abyste viděli, že jste opravdu pomohli dobré věci.

Druhou kapitolou je však strašný stav místního útulku. I tady velice prosíme o pomoc! Jakoukoli – finanční a též informační!

Podobně jako v ČR stát situaci opuštěných zvířat neřeší vůbec nebo jen málo. Přesněji řečeno, dokonce ještě daleko méně, než je tomu v ČR. Navíc ale, na rozdíl od ČR, kde se snaží pomáhat velké množství hodných lidí, velké většině místních je utrpení zvířat naprosto lhostejné. Těch několik málo místních útulků provozují ze svého soukromé osoby, ale to také nejsou žádní velcí boháči.

Útulek v Iskele (blízko Famagusty) zřizuje Iskele Belediyesi Counselor, ale financuje jej paní Berna Ozen. Název útulku je Iskele Barinak, adresa: Iskele Mandiraoar Bölgesi 13, Cyprus vedoucí útulku je paní Pembe, telefon

0 (548)848 91 89.

Útulek je uprostřed ničeho, bez elektřiny, pouze s užitkovou, nikoliv pitnou vodou. Pro zvířata nakupují jen nejlevnější krmivo, na víc prostě není. Kotce jsou nejen přeplněné (až 20 psů na kotec o 3x6 metrech) ale také nevhodně zřízené.

„Často se proto stává, že pejsky napadne jedovatý had, který se z vyprahlé země vyleze napít k jejich kyblíkům s vodou,“ dokresluje situaci Bára. 

Útulek se nyní stará o 147 psů. Na kočičky zde není vhodný prostor, a tak si je Bára po nalezení (většinou v neuvěřitelně zbědovaném stavu) bere k sobě do bytu, kde je léčí a po uzdravení vypouští na zahradu ke známým. Útulek má jednoho zaměstnance (Kemal) a jednoho dobrovolníka (Báru). Otevírací doba je od 8 do 16, nicméně Kemal tráví v útulku čistého času cca tři hodiny, ve zbytku pracovní doby „čistí“ město od uhynulých psů – na vlastní náklady a svým autem. Musí také jezdit na veterinu, na kterou jsou ale minimální peníze a samozřejmě sváží další a další pejsky do útulku.

Bára říká: „Chci podniknout účinné kroky ke zlepšení zdejší otřesné situace (osvěta, kastrace, adopce) a hledám k sobě další dobrovolníky a případně sponzory pro Kyperská zvířata, v tuto chvíli pro psy a kočky.“

Bára je na tak velký úkol ale sama. Pomůžeme společně jí a především aspoň tomuto jednomu útulku? Finančně, pokud můžete, tak i osobně (třeba jako další dobrovolníci) a také tím, že budeme tyto informace šířit stále a co nejintenzívněji. Jen tak je možné ubohým kyperským zvířatům pomoci. Dáme se do toho?

Věřím, že ano!

Kontakt – slečna Bára: Barbora Dubcová, na FB profil: JEF Foundation.

Kypr 1Kypr 2Kypr 3Kypr 4Kypr 5Kypr 8 Sofa u hoteluKypr 6