tel: 728 193 712 (volejte večer)

č.účtu: 179500872/0300

Zvířata v lodích

Vážení přátelé, od poloviny prosince 2020 do dnešních dní bylo/je 2 671 skotu domácího uvězněno na dvou nákladních lodích pro přepravu zvířat. Plavidla Elbeik a Karim allah, vlastněná libanonskými firmami, vyplula ze španělského přístavu Cartagena, naložena zvířaty ze států EU. Cílem cesty měla být jatka, resp. brutální zabití, v Turecku (895 zvířat z Karim allah) a v Libyii (1 776 skotu na Elbeiku). Když je tyto země odmítly (kvůli podezření na katarální horečku ovcí), majitelé zvířat se snažili o jejich prodej v dalších zemích Afriky. Zvířata neustále vězněná na palubách, bez možnosti pohybu, čerstvého vzduchu, řádné péče, ve výkalech. Záběry z Karim allah se dostali na veřejnost až minulý týden, záběry zvířat z Elbeiku až tento týden.

Plavidlo Elbeik včera zakotvilo v Řecku. Poté, co u Kréty bylo doplněno krmení a sláma. Podle posádky jsou zvířata v dobrém stavu. Podle Animal Welfare Foundation okolo 50 zvířat již uhynulo. Obáváme se, že stejně jako v případě zvířat v Karim allah bude se i arabský majitel zvířat držených v Elbeiku snažit získat povolení pro další cestu a prodej zvířat v některé ze zemí Afriky nebo Blízkého východu.

Twitter:

Máte-li možnost, pomozte a posílejte naše tweety na EU a řecké představitele.

Anebo zašlete tweet rovnou: #LiveTransport vessels crisis

Greece @ArampatziFotini @MinagricPress and @SKyriakidesEU unload pls animals from Elbeik, keep them in Greece. Do not let owners resale animals. Comply with law: art. 21-26 Reg1/2005. Comply with common sense and #EU_Treaty: animals are sentient living beings, not pieces of wood!

Další kroky připravujeme. Sledujte aktuálně.


Situace s dobytkem v Karim allah:
Nebyla dlouho jistá. Libanonští majitelé zvířat se stále snažili najít možnosti, jak zvířata prodat v některé zemi Afriky a vyčkávali s lodí na otevřeném moři. Až na konci února bylo ověřeno, že zvířata, poté, co se loď vrátila ke španělským břehům, budou vyložena a jejich další přeprava zakázána. V rámci mezinárodního úsilí nevládních organizací jsme žádali EU a Španělsko, aby jednaly podle zákonů, aby zvířata byla v přístavu vyložena a jejich další přeprava zakázána. V ČR jsme žádosti zaslali speciálně španělskému velvyslanci a žádali Vás o pomoc prostřednictvím facebooku.

Španělské orgány nakonec rozhodly o usmrcení zvířat na nutné porážce připravené nouzově přímo v přístavu. Zubožená zvířata po tři-měsíčním věznění na lodi byla zřejmě velkým infekčním rizikem, i kdyby se podařilo najít farmy, které by se jich dočasně ujaly. Jejich cíl by byl i tak stejný – jatka.

Celý systém obchodování se zvířaty je špatně, včetně jejich transportů. Je to zvrácené. Díky ignoranci a pokrytectví orgánů EU a zejména členských zemí stále možné, navzdory platné legislativě a důkazům o rozsáhlém zvířecím utrpení.

 

Zapojte se, podpořte petici, zapojte se do dalších kroků, jak zajistit lepší osud pro zvířata.

PODPOŘTE NAŠI ČINNOST


Za Společnost pro zvířata

Dita Laura