tel: 728 193 712 (volejte večer)

č.účtu: 179500872/0300

liz2Asi roční mourovatou kočičku našli minulý týden pracovníci útulku pro opuštěné kočky Pražského spolku ochránců zvířat Kocour Felix v Klecanech, jak leží před vchodem do útulku. Asi ji sem někdo hodil, možná právě proto, že byla nemocná. Byla na tom hrozně: Měla úplně zalepený čumáček a vůbec nemohla jíst. Původně jsme mysleli, že je to jen těžší forma t. zv. "kočičí rýmy". Veterinář, k němuž jsme ji dovezli, však konstatoval, že má navíc kalicivirózu, tedy velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, při kterém se v tlamičce a na jazyku kočičky tvoří extrémně bolavé vřídky, podobně jako afty a herpesy u lidí.

Onemocnění jako takové není přímo smrtelné ale je velmi nakažlivé a kočce způsobuje velkou bolest při jídle a proto pak zpravidla vůbec nejí. A to je nejvážnější problém této nemoci, kočka již po pár dnech bez potravy začíná být ohrožena na životě. Proto, když bylo jasně vidět, že u Lily nemoc postupuje a kočička není schopna vůbec pít a jíst jsme se rozhodli pro zavedení jícnové sondy, aby bylo možné ji krmit "zvenčí". Bohužel při vyšetření (na osvědčené veterinární klinice Fenix) vyšlo dále najevo, že kromě kalicivirózy a kočičí rýmy kočičku postihla ještě další nemoc a to závažný zánět středního ucha doprovázený těžkým vestibulárním syndromem - to znamená, že kočička nebyla vůbec schopna chodit a držet rovnováhu, neustále padala na levou stranu, hlavičku držela nakloněnou doleva a nemohla pohybovat levou stranou obličeje. Při tom všem evidentně velmi trpěla. Kočička byla ubytována ne v útulku, ale v domácím depozitu, kde jí zkušená majitelka mohla věnovat potřebnou péči a čas. Lily dostávala kombinaci antibiotik, kortikoidy a léky na žaludek, dále byla krmena ručně stříkačkou do sondy. Po pár dnech se motorika začala zlepšovat, mazlila jako o život a po týdnu se dokonce sama odvážila přes schůdek na balkón. Problém se zánětem ve střením uchu ale přetrvával a tak kočička musela 26. července postoupit, opět v celkové anestezii, otevření dutiny středouší a odstranění hnisu, který se zde hromadil a tlačit jí na nervy, které proto nemohla správně používat. (V době když píšu tento příběh, se právě Lily probouzí z narkózy.) 

Bohužel zavedení jícnové sondy a posléze náročná operace hlavičky stály Pražský spolek ochránců zvířat celkem přes 5.000. To znamená pro rozpočet organizace, která živí nyní více, než 150 koček jen z toho, co dají hodní lidé, obrovský zásah do rozpočtu. Proto prosíme všechny, kteří mají chuť pomoci o zaslání jakékoliv částky na účet PSOZ č. 179 500 872/ 0300. Pomůže každá stokoruna!!! Navíc příběh Lily se může kdykoliv opakovat u jiné kočičky.
Jsme totiž přesvědčeni, že i obyčejná mourinka si zaslouží tu nejlepší péči a šanci na život. Lilynka je rozený gaučák a mazlík, hodná a vděčná za cokoliv, kdyby se pro ní našel nový majitel, až se uzdraví, bude schopná odejít do nového milujícího domova a novému majiteli určitě dokáže, že je to úžasná kočička! A to přesto, že původní majitel se k ní zachoval tak strašně - nemocnou ji vyhodil u dveří útulku.

Všechny fotky si můžete prohlédnout zde.