tel: 728 193 712 (volejte večer)

č.účtu: 179500872/0300

Letos v červenci se na Pražský spolek ochránců zvířat obrátila jedna Švédka, která byla na dovolené v Praze. Byla velmi pohoršena, protože v restauraci La Casa Argentina v Dlouhé ulici, Praha 1 uviděla skupinku asi sedmi malých živých opiček, chovaných v zasíťovaném kmeni stromu, kde pro ně evidentně naprosto nebyl dostatečný prostor, nehledě k ruchu okolo, který na ně bezprostředně doléhal.

 

Zde je obrázek přímo z jejich stránek, ačkoli opičky nejsou v tomto rozlišení vidět, ale velikost prostoru zcela jasně:  http://www.lacasaargentina.cz/galerie.htm?gal=17

Šla jsem se tam podívat spolu se dvěma odborníky na chov opic z pražské ZOO. Ti mi potvrdili, že prostor je pro kosmanovité opravdu zcela nedostatečný a poslali mi odkaz na publikaci PODMÍNKY CHOVU SAVCŮ VOLNĚ ŽIJÍCÍCH DRUHŮ V ZAJETÍ 2006, vydanou Ministerstvem zemědělství ČR – zde, str 22:  http://eagri.cz/public/web/file/1593/Dop_savci_tisk.pdf.

Na základě toho jsem napsala dopis majiteli restaurace tohoto znění:

----------

  1. rukám pana

Romana Cibulky

TECH GASTRO, spol. s.r.o.

Dlouhá 35/730

Praha 1

Vážený pane Cibulko,

Jeden ze zahraničních hostů vaší restaurace La Casa Argentina v Dlouhé ulici v Praze upozornil velmi pohoršeným e-mailem náš spolek, že ve vaší restauraci jsou chovány opičky ve velmi nevhodných podmínkách, čímž dochází k jejich týrání.

Šla jsem se do restaurace podívat, a abych měla jistotu o skutečném stavu věci, vzala jsem sebou dva odborníky na chov opic z pražské ZOO. „Terárium“ v němž jsou opičky (dle vyjádření odborníků jde o druh Kosman) jsme shlédli. Pánové se vyjádřili, že v tomto případě nejde sice o extrémní porušení pravidel, nicméně nejsou splněna pravidla pro chov těchto opiček do té míry, aby to nebylo na úkor jejich života. Tudíž tento chov lze označit na hranici týrání. Opičky tak, jak jsou ve vaší restauraci chovány mají životní prostor uzpůsoben tak, že zřejmě přežijí, ale za cenu trvalého utrpení, podobně, jako například člověk v malé vězeňské cele. Aby bylo jejich potřebám učiněno za dost, je třeba se striktně řídit níže uvedenými podmínkami z publikace, kterou vydalo Ministerstvo zemědělství ČR v roce 2006. Níže citují přímo z publikace:

PODMÍNKY CHOVU SAVCŮ VOLNĚ ŽIJÍCÍCH DRUHŮ V ZAJETÍ 2006

Ministerstvo zemědělství ČR

3. KOSMANOVITÍ ( kosmani, kalimikové)

Nároky na prostor (pár nebo rodinná skupina):

Plocha základny: 5 m2, výška: 2 m.

U kosmana zakrslého: stačí 4 m2.

  1. Laca casa Argentina je plocha výrazně menší.

Klimatické podmínky

Teploty ve vnitřním prostoru 18 až 24°C. U teplot do 5°C mohou zvířata ještě používat venkovní výběhy. Venkovní klece mají poskytovat stín a slunce.

Zařízení výběhu

Mnoho vertikálních a horizontálních větví jako zařízení pro šplhání, běhání a skákání.

U vás nedostatek.

Mnoho možností skrýše a stažení se do ústraní - obzvláště v horních částech výběhu, sedací plošiny, na kterých může sedět společně celá rodina.

Absolutně chybí

Hnízdní boxy pro každou rodinnou skupinu. Vizuálnímu kontaktu

mezi sousedními skupinami kosmanovitých zabránit neprůhlednými dělícími stěnami.

Zde asi není třeba – malý počet jedinců

Venkovní zařízení částečně zastřešit. Jako podklad je vhodná přírodní půda s porostem.

Sociální struktura

Chov v párech nebo v rodinných skupinách.

Výživa

Při výhradním chovu uvnitř a během zimních měsíců dodávat vitamin D3. Pestrá nabídka

ovoce a zeleniny. Krmivo musí být bohaté na živočišné bílkoviny, vitamíny a minerály.

Nebylo možno posoudit, ale doporučuji se na to zaměřit.

Pro rodinu rozdělit ve výběhu více krmných misek. Jako potravu, která zaměstnává, podávat listí, celé rostliny kukuřice, celé ovoce, kousky dřeva s medem, živý hmyz atd.

Odchyt a přeprava

Kosmanovití jsou velmi citliví na stres. Jsou-li nutné odchytové sítě, potom volit podběráky (sítě) z látky, protože kosmanovití lehce uváznou nehty v sítích s oky. Odchyt také do ruky s koženými rukavicemi.

Přeprava jednotlivě.

Vzhledem k tomu, že pro splnění těchto podmínek by bylo třeba udělat poměrně podstatné (ale cenově ani časově nikterak náročné) úpravy, které nelze provádět za přítomnosti opiček, dojednala jsem se pány ze ZOO, že by v rámci jejich pracoviště poskytli opičkám azyl do doby, než bude jejich prostředí náležitě upraveno a provedli by též odborný odchyt a přepravu.

Vážený pane Cibulko, věřím, že nemáte v úmyslu nechat v rámci své restaurace trpět živé tvory, zejména, jestliže náprava není velkým problémem. Proto jsem se zatím neobrátila na veterinární správu, která má samozřejmě pravomoc takovéto věci nařídit a též udělit nemalé pokuty. Nerada bych ale situaci hrotila, protože našemu spolku jde pouze o spokojený život zvířat a nikoli o zbytečný konflikt, který by jim jistě neprospěl.

Děkuji za pochopení a budu se těšit na vaši reakci.

Mgr. Hana Janišová

Předsedkyně PSOZ

-------

Na to mi přišla 1. srpna odpověď od zaměstnance restaurace v tomto znění:

Dobrý den paní Janisová,

Dostal jsem mail asi stejného znění od zahraničního klienta. Na jednu stranu chápu její stížnost na druhou stranu si myslím že se trápí zvířata na mnoha místech ČR i světa  opravdovým týráním. Tím nechci omlouvat stav Kosmanů v naší restauraci. Jelikož se o zvířátka v naší restauraci starám já, dohlížím na krmení a stav vím co dostávají, myslím že si to nemužou dovolit ani někteří lidi, proto mě trápí když nás někdo nazývá tyrany. Naše restaurace je výjmečná a atmosféře pomáhají i zvířátka u nás chovaná .Máme odborníka kterého jsme sehnali před několika týdny, pracoval 12 let v ZOO na pozici chovatele opic. Pomáhá nám dát stav do adekvátních podmínek, protože s chovem exotické fauny odborné zkušenosti nemám. Co se týče hlavního problému voliery je zadán požadavek na výrobu v náhledu posílám nákres níže. Jedná se o to že je to nákladná výroba která netrvá týden. Uvědomujeme si že je třeba opičkám přizpůsobit podmínky a pracujeme na tom. Vše co jste nám vytkla se vyřeší novým výběhem. Co se týče krmení mají nastavenou pravidelnou stravu a dostávají ovoce, marmoset  a vitamíny. To je dle odborníka v pořádku. Pokud máte jakýkoli dotaz neváhejte mne kontaktovat.

Hezký den 
Děkujeme

konakt na ne nad nákresem

Martin Blažek
-------

Bohužel ani v září ještě nebyla učiněna žádná změna, pouze ze skupiny opiček, které potřebují k životu větší skupinu svého druhu, byly na místě už jen dvě a byly velmi apatické.

Na můj další mail mi pan Blažek odpověděl, že mi do toho nic není a že je to takto se souhlasem Veterinární správy. Obrátila jsem se tedy kolem poloviny září telefonicky na MVDr. Jánošíka z veterinární správy hl. m. Prahy. Ten mi sdělil, že už o tom případu slyšel a že jej bude řešit. Ani do konce září však nenastala změna, tak jsem opět volala MVDr. Jánošíkovi a ten mi sdělil, že se k tomu pro množství jiné práce ještě nedostal. Na můj dotaz, jak je možné, že je provozovateli restaurace umožněno chovat zvířata v podmínkách nerespektujících pokyn ministerstva zemědělství, pravil dr. Jánošík, že to je pouze doporučení, tudíž je to v podstatě nezávazné. Když jsem již zvýšeným hlasem žádala nápravu, protože zvířata již řadu měsíců trpí, sdělil mi, že část opiček byla přesunuta jinam a „tudíž už netrpí“ (!!!) Ptala jsem se ho, zda ví, kam a do jakých podmínek byly opička přesunuty. Odpověděl mi, že to mu majitel restaurace nesdělil…

Pokud tedy někdo z vás, kdo toto budete číst, máte kontakty na další orgány, které by to (opravdu) zajímalo a nebo na média, která by chtěla pomoci, prosím, dejte jim na mě kontakt. Osud těch chudáčků velkých asi 10 cm, vytržených ze svého prostředí, namačkaných v maličkém prostoru a teď ještě odtržených od skupiny mě opravdu trápí a nejsem sama.

Hana Janišová, PSOZ